Daily Schedules

There’s no shortage of things to see and do at the 2015 New York State Fair! The list below includes all upcoming events during the Fair.

Click the corresponding checkboxes to select events and plan your itinerary. Use the visibility icon () to fade all events of that series across all Fair days. Once you've selected your events, click "Create Itinerary" (located at the bottom of each day) to see only your selected events! From there, you can print an agenda of those events using the "Print Itinerary" button. From the print dialog, you can save a PDF of your itinerary too!

Please note that this itinerary is not saved and is only intended for at-a-glance event reference, so navigating away from this page will clear all selected events.

Quick Navigation


Use a modern browser to create itineraries.

Day 5 - Monday, August 31, 2015

Back to Top

Time Event Location
4:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
4:00pm Free NYS Citizen Preparedness Corps Training Empire Theater
4:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
4:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
4:00pm Frank & Burns Uncork NY Wine Village
4:00pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
4:00pm Reptiles of MaxMan Reptile Rescue Hall of Veterinary Health
4:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
4:15pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
4:15pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
4:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
4:30pm "Little Britches" Walk-A-Calf Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
4:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
4:30pm Birds of Prey State Park at the Fair
4:30pm Wolves of the World Adventure Zone
4:45pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
5:00pm SCUBA State Police Exhibit
5:00pm Fritz Henry Dairyland Stage
5:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
5:00pm Marshall Manlove - Hypnotist Regional Artist Variety Stage
5:00pm Late Night Jammers Pan-African Village
5:00pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
5:00pm Jason Comet - Theatre Organist Empire Theater
5:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
5:00pm Triple Crown "What do Horses Eat" Michelle Mulcahy & Wendy Soucy Equine Avenue
5:00pm Light Horse Pull Toyota Coliseum
5:00pm NYS Fair Championship Lightweight Horse Pull Toyota Coliseum
5:00pm Livestock Skillathon Contest Youth Arena
5:00pm Chef Mark Antzek of Vernon Downs Wegmans Demonstration Kitchen
5:00pm The McCarthy Family Singers Witter Agricultural Museum
5:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
5:30pm Erie Canal Cloggers Grange Stage
5:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
5:45pm Walker International Circus Adventure Zone
6:00pm Farmland Video Beef Council Empire Theater
6:00pm Farmland Video Beef Council Empire Theater
6:00pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
6:00pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
6:00pm Fritter Strolling Performer
6:00pm Dairy Day Parade Chevy Court
6:30pm Wolves of the World Adventure Zone
7:00pm Dos XX Pan-African Village
7:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
7:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
7:00pm Fritz Henry Dairyland Stage
7:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
7:30pm Greg Mach & Open Containers West End Bar & Grille
7:30pm Donna Alford JaSSBand Regional Artist Variety Stage
7:30pm Erie Canal Cloggers Grange Stage
8:00pm Nasty Habit (Unplugged) 95X Stage
8:00pm Cole Swindell Chevy Court
8:30pm Youth Sheep Show (Market & Breed Classes) Sheep Barn
8:30pm Shawn Seals Musical Experiment Pan-African Village
8:30pm Donna Alford JaSSBand Regional Artist Variety Stage
10:00pm Buildings Close Entire Grounds
11:00pm Midway Closes Midway

Day 6 - Tuesday, September 1, 2015

Back to Top

Time Event Location
7:30am Youth Livestock Judging Contest Youth Arena
8:00am Draft Horses In Halter Toyota Coliseum
8:00am Gates Open Entire Grounds
8:00am Hunters & Jumpers Racing Stable Arenas
8:00am 4-H Horse Show Horse Stable Arena
9:00am Box Office Open Main Gate
9:00am Beef Barn Scavenger Hunt Beef Cattle Barn
9:30am Highland Open Show Beef Cattle Barn
9:55am National Anthem Singing Chevy Court
10:00am Witter Agricultural Museum (Open all day) Witter Agricultural Museum
10:00am Eudora Farms Petting Zoo (Open All Day) Adventure Zone
10:00am Working with Flax - Kathy Halton Witter Agricultural Museum
10:00am Birds of Prey Display Open State Park at the Fair
10:00am New York State Fair History Exhibit (Open All Day) Grange Building
10:00am Goat Fiber Day Wool Center
10:00am Bridge Street Live Chevy Court
10:00am Midway Open Midway
10:00am Buildings Open Entire Grounds
10:00am Milking Parlor Observation (Open All Day) Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
10:00am NYS Girls All Star Basketball Practice and Clinics Sports Activity Center
10:00am Beef Day Kickoff Chevy Court Pavilion
10:00am 4-H Horse Bowl Invitational Youth Building
10:15am 20th Annual Media Grill-Off "Branding Iron Chef" Chevy Court Pavilion
10:30am Extreme Log Makeover Youth Activity Center
10:45am Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
11:00am Fire & Rescue Day Ceremonies Veterans and 9/11 Memorials
11:00am The Chefs of Wegmans Food Markets Wegmans Demonstration Kitchen
11:00am Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
11:00am Own Town Tappers Empire Theater
11:00am Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
11:00am Walking Tacos Available Beef Cattle Barn
11:00am Talent Contest 12 & Under Talent Showcase
11:00am Triple Crown "What do Horses Eat" Michelle Mulcahy & Wendy Soucy Equine Avenue
11:00am Double Take Dairyland Stage
11:00am Double Take Dairyland Stage
11:00am Living Wall Strolling Performer
11:00am NYS Fashion Revue Youth Building
11:00am Brandon Ellis Dance Works Pan-African Village
11:30am Dr. Tom Dooley Choraliers Regional Artist Variety Stage
11:30am Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
11:30am Gracie Schnell Grange Stage
11:30am Living Floral Trees Strolling Performer
12:00pm 4-H Dairy Goat Judging Contest Dairy Goat Show Tent
12:00pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
12:00pm Reptiles of MaxMan Reptile Rescue Hall of Veterinary Health
12:00pm Patty Melt and Beefman Arrive Beef Cattle Barn
12:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
12:00pm Walker International Circus Adventure Zone
12:00pm 9th Annual "Create the Perfect Burger" Contest Chevy Court Pavilion
12:00pm Jason Comet - Theatre Organist Empire Theater
12:00pm Fritter Strolling Performer
12:30pm David Walker of Steve's Cantina with Joe Whiting Wegmans Demonstration Kitchen
12:30pm SCUBA State Police Exhibit
12:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
12:30pm Fiddle De Divas & Dudes Grange Stage
12:30pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
12:45pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
1:00pm Nancy Wildoner - Pop Pipes Organist Empire Theater
1:00pm Dr. Tom Dooley Choraliers Regional Artist Variety Stage
1:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
1:00pm Double Take Dairyland Stage
1:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
1:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
1:00pm Living Wall Strolling Performer
1:00pm Double Take Dairyland Stage
1:00pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
1:30pm Gracie Schnell Grange Stage
1:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
1:30pm Wolves of the World Adventure Zone
1:30pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
1:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
1:45pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
2:00pm Laura Hand of WSTM-TV3 Wegmans Demonstration Kitchen
2:00pm Hay Bale Throwing Contest Beef Cattle Barn
2:00pm Reptiles of MaxMan Reptile Rescue Hall of Veterinary Health
2:00pm Jason Comet - Theatre Organist Empire Theater
2:00pm Talent Contest 13 & Up Talent Showcase
2:00pm Oak Ridge Boys Chevy Court
2:00pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
2:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
2:00pm Walker International Circus Adventure Zone
2:00pm Hands on Butter Making - Dairy Princesses Witter Agricultural Museum
2:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
2:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
2:30pm Fritter Strolling Performer
2:30pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
2:30pm Fiddle De Divas & Dudes Grange Stage
2:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
2:30pm Mahoney Irish Dance Regional Artist Variety Stage
2:45pm SCUBA State Police Exhibit
2:45pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
3:00pm The McCarthy Family Singers Witter Agricultural Museum
3:00pm Double Take Dairyland Stage
3:00pm Living Wall Strolling Performer
3:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
3:00pm Double Take Dairyland Stage
3:00pm Nancy Wildoner - Pop Pipes Organist Empire Theater
3:00pm TJ Sacco Band The Shamrock
3:00pm Veterinary First Aid Demonstration Hall of Veterinary Health
3:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
3:15pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
3:30pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
3:30pm Gracie Schnell Grange Stage
3:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
3:30pm Elderberry Pond of Skaneateles Wegmans Demonstration Kitchen
3:30pm Fritter Strolling Performer
3:45pm Mahoney Irish Dance Regional Artist Variety Stage
4:00pm Avery Tunningley - Organist Empire Theater
4:00pm Decorate A Sheep Contest Sheep Barn
4:00pm Frank & Burns Uncork NY Wine Village
4:00pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
4:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
4:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
4:00pm Reptiles of MaxMan Reptile Rescue Hall of Veterinary Health
4:00pm Triple Crown "Let's Do the Math" Michelle Mulcahy & Wendy Soucy Equine Avenue
4:00pm NYS Supreme Champion Female Competition Beef Cattle Barn
4:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
4:15pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
4:15pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
4:30pm Wolves of the World Adventure Zone
4:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
4:30pm Fiddle De Divas & Dudes Grange Stage
4:30pm Birds of Prey State Park at the Fair
4:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
4:45pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
5:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
5:00pm Marshall Manlove - Hypnotist Regional Artist Variety Stage
5:00pm SCUBA State Police Exhibit
5:00pm Free NYS Citizen Preparedness Corps Training Empire Theater
5:00pm Bonefish Grill Art & Home Center
5:00pm Double Take Dairyland Stage
5:00pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
5:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
5:00pm The McCarthy Family Singers Witter Agricultural Museum
5:00pm Double Take Dairyland Stage
5:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
5:00pm Youth Beef Educational Program Beef Cattle Barn
5:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
5:30pm Gracie Schnell Grange Stage
5:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
5:45pm Walker International Circus Adventure Zone
6:00pm Daily Parade Chevy Court
6:00pm Fritter Strolling Performer
6:00pm Lee Martin & The House Rockers Pan-African Village
6:00pm "All for the Love of Dancing" Empire Theater
6:00pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
6:00pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
6:30pm Fiddle De Divas & Dudes Grange Stage
6:30pm Wolves of the World Adventure Zone
7:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
7:00pm Double Take Dairyland Stage
7:00pm Double Take Dairyland Stage
7:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
7:00pm Equine Colleges and Careers Equine Avenue
7:00pm NYS Girls All Star Basketball Game Sports Activity Center
7:00pm Children’s-Amateur Hunter Classic Toyota Coliseum
7:30pm Gracie Schnell Grange Stage
7:30pm Cold Sweat Band Regional Artist Variety Stage
8:00pm Joe Nichols Chevy Court
8:00pm Corey Paige of Canded 95X Stage
8:30pm Fiddle De Divas & Dudes Grange Stage
8:30pm Cold Sweat Band Regional Artist Variety Stage
8:30pm Modern Mud Pan-African Village
10:00pm Buildings Close Entire Grounds
11:00pm Midway Closes Midway

Day 7 - Wednesday, September 2, 2015

Back to Top

Time Event Location
8:00am 4-H Horse Judging Contest Horse Stable Arena
8:00am Gates Open Entire Grounds
8:00am Hunters & Jumpers Racing Stable Arenas
8:00am 4-H Agility and Obedience Dog Show Toyota Coliseum
8:30am Junior Highland Show & Showmanship Beef Cattle Barn
9:00am Box Office Open Main Gate
9:55am National Anthem Singing Chevy Court
10:00am Buildings Open Entire Grounds
10:00am Milking Parlor Observation (Open All Day) Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
10:00am New York State Fair History Exhibit (Open All Day) Grange Building
10:00am Birds of Prey Display Open State Park at the Fair
10:00am Eudora Farms Petting Zoo (Open All Day) Adventure Zone
10:00am 4-H Swine Show Fitting and Showmanship Goat, Llama & Swine Barn
10:00am Midway Open Midway
10:00am Witter Agricultural Museum (Open all day) Witter Agricultural Museum
10:00am Aberdeen Angus Open Show Beef Cattle Barn
10:00am Bridge Street Live Chevy Court
10:00am NYS Wine & Grape Foundation Contest Wegmans Demonstration Kitchen
10:00am NYS Maple Producers Assoc. Contest Wegmans Demonstration Kitchen
10:00am Women's Day Mini-Fair Chevy Court Pavilion
10:00am New York Beef Council Chili Contest Wegmans Demonstration Kitchen
10:30am Triple Crown "Let's Do the Math" Michelle Mulcahy & Wendy Soucy Equine Avenue
10:30am Extreme Log Makeover Youth Activity Center
10:30am Women's Day Registration and Networking Empire Theater
10:30am NYS Fashion Revue Youth Building
10:45am Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
11:00am Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
11:00am Mrs. NY America Jessica Lahr - "Make A Difference" Empire Theater
11:00am Talent Contest 12 & Under Talent Showcase
11:00am Just Joe Dairyland Stage
11:00am Making Chairs and Tables - John Witherbee Witter Agricultural Museum
11:00am Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
11:00am Living Wall Strolling Performer
11:00am The Chefs of Wegmans Food Markets Wegmans Demonstration Kitchen
11:30am Old Time Bluegrass Jam with CNY Bluegrass Association Witter Agricultural Museum
11:30am NYS 4-H Robotics Challenge Youth Building
11:30am Ferguson and Rogers Regional Artist Variety Stage
11:30am Dance Theater of Syracuse Pan-African Village
11:30am Living Floral Trees Strolling Performer
11:30am Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
11:30am Accordion Squeeze-Play Grange Stage
12:00pm Fritter Strolling Performer
12:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
12:00pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
12:00pm Women's Day Luncheon Empire Room
12:00pm Walker International Circus Adventure Zone
12:00pm Treadle Sewing Machine - Christine Denno Witter Agricultural Museum
12:30pm Dr. Arrington "All About Spinal Manipulative Therapy" Equine Avenue
12:30pm SCUBA State Police Exhibit
12:30pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
12:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
12:30pm Panigma Caribbean Steel Drum Band Pan-African Village
12:30pm New York State Maple Association Wegmans Demonstration Kitchen
12:45pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
1:00pm Central New York SPCA Hall of Veterinary Health
1:00pm Ferguson and Rogers Regional Artist Variety Stage
1:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
1:00pm Just Joe Dairyland Stage
1:00pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
1:00pm Living Wall Strolling Performer
1:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
1:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
1:30pm Free Throw Competition - Open To Public Sports Activity Center
1:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
1:30pm Wolves of the World Adventure Zone
1:30pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
1:30pm Accordion Squeeze-Play Grange Stage
1:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
1:45pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
2:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
2:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
2:00pm Walker International Circus Adventure Zone
2:00pm Prison City Rockers Pan-African Village
2:00pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
2:00pm Hands on Butter Making - Dairy Princesses Witter Agricultural Museum
2:00pm Talent Contest 13 & Up Talent Showcase
2:00pm Nancy Wildoner - Pop Pipes Organist Empire Theater
2:00pm Salt-N-Pepa Chevy Court
2:00pm Weight Watchers Wegmans Demonstration Kitchen
2:00pm Dr. Arrington "All About Spinal Manipulative Therapy" Equine Avenue
2:30pm Fritter Strolling Performer
2:30pm Better Than Bowling Regional Artist Variety Stage
2:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
2:30pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
2:45pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
2:45pm SCUBA State Police Exhibit
3:00pm Frank Rhodes The Shamrock
3:00pm Just Joe Dairyland Stage
3:00pm Living Wall Strolling Performer
3:00pm Veterinary First Aid Demonstration Hall of Veterinary Health
3:00pm Central New York SPCA Hall of Veterinary Health
3:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
3:00pm Limousin/Lim-Flex Open Show Beef Cattle Barn
3:00pm ESTMIM Silent Movie Empire Theater
3:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
3:15pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
3:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
3:30pm Fritter Strolling Performer
3:30pm Shane Christensen of Alto Cinco Restaurant Wegmans Demonstration Kitchen
3:30pm Accordion Squeeze-Play Grange Stage
3:30pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
3:45pm Better Than Bowling Regional Artist Variety Stage
4:00pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
4:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
4:00pm Rebecca Gottlieb NYFB Equine Avenue
4:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
4:00pm Nancy Wildoner - Pop Pipes Organist Empire Theater
4:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
4:00pm Frank & Burns Uncork NY Wine Village
4:00pm 4-H Horse Judging Awards Youth Arena
4:15pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
4:15pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
4:30pm Wolves of the World Adventure Zone
4:30pm 4-H Dog Show Awards Toyota Coliseum
4:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
4:30pm Birds of Prey State Park at the Fair
4:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
4:45pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
5:00pm Just Joe Dairyland Stage
5:00pm Syracuse Musician Joe Whiting Wegmans Demonstration Kitchen
5:00pm Dr. Karen Gellman "What's the deal with Equine Posture?" Equine Avenue
5:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
5:00pm ESTMIM Silent Movie Empire Theater
5:00pm Marshall Manlove - Hypnotist Regional Artist Variety Stage
5:00pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
5:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
5:00pm SCUBA State Police Exhibit
5:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
5:30pm Soundbyte Quartet Grange Stage
5:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
5:45pm Walker International Circus Adventure Zone
6:00pm Daily Parade Chevy Court
6:00pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
6:00pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
6:00pm Fritter Strolling Performer
6:00pm Stevie Wolf & The Blues Express Pan-African Village
6:00pm Goat Milking Contest Diary Goat Milking Parlor
6:00pm ESTMIM Silent Movie Empire Theater
6:30pm Wolves of the World Adventure Zone
7:00pm Various Horse Shows Toyota Coliseum
7:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
7:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
7:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
7:00pm Just Joe Dairyland Stage
7:30pm 3 Inch Fury West End Bar & Grille
7:30pm Sirsy Regional Artist Variety Stage
8:00pm Sean Patrick Taylor and Friends 95X Stage
8:00pm Snoop Dogg Chevy Court
8:30pm Bobby Green & A Cut Above Pan-African Village
8:30pm Vocal Sorority Grange Stage
8:30pm Sirsy Regional Artist Variety Stage
10:00pm Buildings Close Entire Grounds
11:00pm Midway Closes Midway
11:30pm Harlem Wizards Sports Activity Center

Day 8 - Thursday, September 3, 2015

Back to Top

Time Event Location
8:00am Gates Open Entire Grounds
9:00am Youth Breed & Steer Show Beef Cattle Barn
9:00am Youth/FFA Dairy Cattle Judging Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
9:00am 4-H Rally, Grooming & Handling Dog Show Youth Arena
9:00am Box Office Open Main Gate
9:55am National Anthem Singing Chevy Court
10:00am Bridge Street Live Chevy Court
10:00am Gold Medal Flour Cookie Contest Wegmans Demonstration Kitchen
10:00am Midway Open Midway
10:00am Buildings Open Entire Grounds
10:00am Milking Parlor Observation (Open All Day) Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
10:00am Eudora Farms Petting Zoo (Open All Day) Adventure Zone
10:00am NYS All Stars Boys Basketball Practice and Clinics Sports Activity Center
10:00am Birds of Prey Display Open State Park at the Fair
10:00am Flax Spinning - Sue Quick Witter Agricultural Museum
10:00am Witter Agricultural Museum (Open all day) Witter Agricultural Museum
10:00am New York State Fair History Exhibit (Open All Day) Grange Building
10:30am "Don't Bet On It" Empire Theater
10:30am Various Horse Shows Toyota Coliseum
10:30am Extreme Log Makeover Youth Activity Center
10:45am Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
11:00am Loren & Mark Dairyland Stage
11:00am Living Wall Strolling Performer
11:00am Gladiolus Challenge Horticulture Building
11:00am Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
11:00am NYS Fashion Revue Youth Building
11:00am The Chefs of Wegmans Food Markets Wegmans Demonstration Kitchen
11:00am Armed Forces Day Ceremonies Veterans and 9/11 Memorials
11:00am Talent Contest 12 & Under Talent Showcase
11:00am Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
11:00am Bells and Motley Witter Agricultural Museum
11:00am Dr. Karen Gellman "What's the deal with Equine Posture?" Equine Avenue
11:00am Brandon Ellis Dance Works Pan-African Village
11:00am Making Chairs and Tables - John Witherbee Witter Agricultural Museum
11:30am Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
11:30am Living Floral Trees Strolling Performer
11:30am Until It's Over Over There Regional Artist Variety Stage
12:00pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
12:00pm Walker International Circus Adventure Zone
12:00pm Empire Market Steer Program Awards Beef Cattle Barn
12:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
12:00pm Fritter Strolling Performer
12:00pm Teacher's Pet Dog Training; flea/tick medications Hall of Veterinary Health
12:30pm Chef Ruben - Turning Stone Resort Wegmans Demonstration Kitchen
12:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
12:30pm Angelica Historian - Brack Grange Stage
12:30pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
12:30pm Sabrina Santucci, Pastry Chef of The Turning Stone Wegmans Demonstration Kitchen
12:30pm SCUBA State Police Exhibit
12:30pm "Don't Bet On It" Empire Theater
12:45pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
1:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
1:00pm YAT Pack Pan-African Village
1:00pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
1:00pm Various Horse Shows Toyota Coliseum
1:00pm Living Wall Strolling Performer
1:00pm Until It's Over Over There Regional Artist Variety Stage
1:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
1:00pm Loren & Mark Dairyland Stage
1:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
1:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
1:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
1:30pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
1:30pm Wolves of the World Adventure Zone
1:45pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
2:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
2:00pm Rabbit Hopping Event Poultry Building
2:00pm Flax Spinning - Sue Quick Witter Agricultural Museum
2:00pm Walker International Circus Adventure Zone
2:00pm NYS All Stars Boys Basketball Practice and Clinics Sports Activity Center
2:00pm Dr. Karen Gellman "What's the deal with Equine Posture?" Equine Avenue
2:00pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
2:00pm Teacher's Pet Dog Training; flea/tick medications Hall of Veterinary Health
2:00pm Wool Judging Wool Center
2:00pm Stephanie Diegnan, Daniel's Grill of Marcellus Wegmans Demonstration Kitchen
2:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
2:00pm Hands on Butter Making - Dairy Princesses Witter Agricultural Museum
2:00pm Echosmith Chevy Court
2:00pm Talent Contest 13 & Up Talent Showcase
2:30pm Fritter Strolling Performer
2:30pm Youth Colored Breed Showmanship Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
2:30pm Bells and Motley Witter Agricultural Museum
2:30pm Angelica Historian - Brack Grange Stage
2:30pm 10th Mountain Division Band Regional Artist Variety Stage
2:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
2:30pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
2:45pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
2:45pm SCUBA State Police Exhibit
3:00pm Living Wall Strolling Performer
3:00pm Loren & Mark Dairyland Stage
3:00pm Veterinary First Aid Demonstration Hall of Veterinary Health
3:00pm Former Army Capt. Luis Carlos Montalvan, "Until Tuesday" Author Empire Theater
3:15pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
3:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
3:30pm Fritter Strolling Performer
3:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
3:30pm Chef Daniel, Daniel's Grill of Marcellus Wegmans Demonstration Kitchen
3:30pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
3:45pm 10th Mountain Division Band Regional Artist Variety Stage
4:00pm Frank & Burns Uncork NY Wine Village
4:00pm Teacher's Pet Dog Training; flea/tick medications Hall of Veterinary Health
4:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
4:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
4:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
4:00pm Self Image Pan-African Village
4:00pm Former Army Capt. Luis Carlos Montalvan, "Until Tuesday" Author - Booksigning Empire Theater
4:00pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
4:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
4:15pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
4:15pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
4:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
4:30pm Wolves of the World Adventure Zone
4:30pm Tim Ruffo Grange Stage
4:30pm Birds of Prey State Park at the Fair
4:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
4:45pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
5:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
5:00pm SCUBA State Police Exhibit
5:00pm Loren & Mark Dairyland Stage
5:00pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
5:00pm Sam Mondello of Vince's Gourmet Wegmans Demonstration Kitchen
5:00pm Marshall Manlove - Hypnotist Regional Artist Variety Stage
5:00pm Dr. Karen Gellman "What's the deal with Equine Posture?" Equine Avenue
5:00pm "Don't Bet On It" Empire Theater
5:00pm 3 Mile The Shamrock
5:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
5:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
5:45pm Walker International Circus Adventure Zone
6:00pm The Brown Brothers Band International Building
6:00pm Various Horse Shows Toyota Coliseum
6:00pm Fritter Strolling Performer
6:00pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
6:00pm Goat Milking Contest Diary Goat Milking Parlor
6:00pm Equine Colleges and Careers Equine Avenue
6:00pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
6:00pm Daily Parade Chevy Court
6:00pm Grupo Pagan Pan-African Village
6:30pm Wolves of the World Adventure Zone
6:30pm Paul Davie Bosco’s & P-Z-O’s
6:30pm Tim Ruffo Grange Stage
7:00pm "Don't Bet On It" Empire Theater
7:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
7:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
7:00pm Loren & Mark Dairyland Stage
7:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
7:00pm Sheep & Wool, Ladies & Gents Lead Sheep Barn
7:30pm Tim Ruffo Grange Stage
7:30pm Barn Dogs West End Bar & Grille
7:30pm 42nd Infantry Division Regional Artist Variety Stage
7:30pm Patti Labelle Grandstand
8:00pm Jason Derulo Chevy Court
8:00pm Mountains & Valleys 95X Stage
8:30pm Bobby Green & A Cut Above Pan-African Village
8:30pm Lindsay James Regional Artist Variety Stage
10:00pm Buildings Close Entire Grounds
11:00pm Midway Closes Midway

Day 9 - Friday, September 4, 2015

Back to Top

Time Event Location
8:00am Gates Open Entire Grounds
8:30am Egg Preparation Contest Youth Building
9:00am Youth Brown Swiss & Guernsey Show Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
9:00am 4-H Horse Show, Western Classes Horse Stable Arena
9:00am Box Office Open Main Gate
9:30am Chicken & Turkey Barbecue Contest Youth Building
9:55am National Anthem Singing Chevy Court
10:00am Flax Spinning - Sue Quick Witter Agricultural Museum
10:00am Various Horse Shows Toyota Coliseum
10:00am New York State Fair History Exhibit (Open All Day) Grange Building
10:00am Bridge Street Live Chevy Court
10:00am Witter Agricultural Museum (Open all day) Witter Agricultural Museum
10:00am Midway Open Midway
10:00am Open Swine Show (Purebred Breeds) Goat, Llama & Swine Barn
10:00am Red Star Yeast Contest Wegmans Demonstration Kitchen
10:00am Buildings Open Entire Grounds
10:00am Open Dairy Goat Showmanship followed by Jr. Doe Show Dairy Goat Show Tent
10:00am Birds of Prey Display Open State Park at the Fair
10:00am Eudora Farms Petting Zoo (Open All Day) Adventure Zone
10:00am NYS All Stars Boys Basketball Practice and Clinics Sports Activity Center
10:00am Milking Parlor Observation (Open All Day) Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
10:30am Extreme Log Makeover Youth Activity Center
10:45am Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
11:00am The Chefs of Wegmans Food Markets Wegmans Demonstration Kitchen
11:00am Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
11:00am Hawks/Falcons/Owls from Page Wildlife Center; Veterinary Careers Hall of Veterinary Health
11:00am Loren & Mark Dairyland Stage
11:00am Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
11:00am Talent Contest 12 & Under Talent Showcase
11:00am Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
11:00am Making Chairs and Tables - John Witherbee Witter Agricultural Museum
11:00am NYS Fashion Revue Youth Building
11:00am Dr. Pastir Equine Avenue
11:00am Gotta Dance Performing Arts Studio Empire Theater
11:00am Living Wall Strolling Performer
11:30am Johnny Ray and the Stone Throwers Regional Artist Variety Stage
11:30am Living Floral Trees Strolling Performer
11:30am Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
12:00pm Walker International Circus Adventure Zone
12:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
12:00pm Hay Bale Throwing Contest Beef Cattle Barn
12:00pm Circus and Carnival History and Model Building Empire Theater
12:00pm X-Ray Zoo Animals - Bronx Zoo; Veterinary Careers Hall of Veterinary Health
12:00pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
12:00pm Fritter Strolling Performer
12:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
12:30pm Brandon Ellis Dance Works Pan-African Village
12:30pm Youth Ayrshire & Jersey Shows Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
12:30pm Angela Carbone Wegmans Demonstration Kitchen
12:30pm Edelweiss Schuhplattlers Grange Stage
12:30pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
12:30pm SCUBA State Police Exhibit
12:45pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
1:00pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
1:00pm Hawks/Falcons/Owls from Page Wildlife Center; Veterinary Careers Hall of Veterinary Health
1:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
1:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
1:00pm Various Horse Shows Toyota Coliseum
1:00pm Living Wall Strolling Performer
1:00pm ESTMIM Silent Movie Empire Theater
1:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
1:00pm Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
1:00pm Loren & Mark Dairyland Stage
1:00pm Six Nations Social Dances Chevy Court
1:00pm Bullying Prevention Program Presented by Jason Reilley & Connie Smith Empire Theater
1:00pm Johnny Ray and the Stone Throwers Regional Artist Variety Stage
1:00pm Dr. Pastir Equine Avenue
1:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
1:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
1:30pm Wolves of the World Adventure Zone
1:30pm Fiddle De Divas & Dudes Grange Stage
1:30pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
1:45pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
2:00pm Fritz Orzelek - "The Roaring Twenties & Beyond" Empire Theater
2:00pm Chobani Wegmans Demonstration Kitchen
2:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
2:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
2:00pm Love Jones Productions Pan-African Village
2:00pm The Ripcords Chevy Court
2:00pm Rabbit Hopping Event Poultry Building
2:00pm Hands on Butter Making - Dairy Princesses Witter Agricultural Museum
2:00pm Walker International Circus Adventure Zone
2:00pm 4-H Poltry Barbecue Demos Youth Building
2:00pm Flax Spinning - Sue Quick Witter Agricultural Museum
2:00pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
2:00pm Talent Contest 13 & Up Talent Showcase
2:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
2:00pm X-Ray Zoo Animals - Bronx Zoo; Veterinary Careers Hall of Veterinary Health
2:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
2:30pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
2:30pm Fritter Strolling Performer
2:30pm Jimmy Wolf Regional Artist Variety Stage
2:30pm Edelweiss Schuhplattlers Grange Stage
2:45pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
2:45pm SCUBA State Police Exhibit
3:00pm Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
3:00pm Bullying Prevention Program Presented by Jason Reilley & Connie Smith Empire Theater
3:00pm Loren & Mark Dairyland Stage
3:00pm TJ Sacco Band The Shamrock
3:00pm Hawks/Falcons/Owls from Page Wildlife Center; Veterinary Careers Hall of Veterinary Health
3:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
3:00pm Living Wall Strolling Performer
3:00pm Fritz Orzelek - "The Roaring Twenties & Beyond" Empire Theater
3:00pm All Breed Youth Showmanship Beef Cattle Barn
3:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
3:15pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
3:30pm Fiddle De Divas & Dudes Grange Stage
3:30pm Chef John Granger of Woodbine Group Wegmans Demonstration Kitchen
3:30pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
3:30pm Fritter Strolling Performer
3:30pm Veterinary First Aid Demonstration Hall of Veterinary Health
3:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
3:45pm Jimmy Wolf Regional Artist Variety Stage
4:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
4:00pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
4:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
4:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
4:00pm Karate John's Martial Arts Center Empire Theater
4:00pm X-Ray Zoo Animals - Bronx Zoo; Veterinary Careers Hall of Veterinary Health
4:15pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
4:15pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
4:30pm Wasa Pan Afrika Dance Ensemble Pan-African Village
4:30pm Edelweiss Schuhplattlers Grange Stage
4:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
4:30pm Wolves of the World Adventure Zone
4:30pm Birds of Prey State Park at the Fair
4:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
4:45pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
5:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
5:00pm Marshall Manlove - Hypnotist Regional Artist Variety Stage
5:00pm Ferguson & Rogers B&B Fairway Inn
5:00pm Mike Speach - Speach Candy Co. Wegmans Demonstration Kitchen
5:00pm Harvyn Tarkmeel - Theatre Organist Empire Theater
5:00pm SCUBA State Police Exhibit
5:00pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
5:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
5:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
5:00pm Red Spider Uncork NY Wine Village
5:00pm Loren & Mark Dairyland Stage
5:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
5:30pm Various Horse Show Toyota Coliseum
5:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
5:30pm Open Sheep Featured Breed: Cheviot Sheep Barn
5:30pm Fiddle De Divas & Dudes Grange Stage
5:30pm Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
5:45pm Walker International Circus Adventure Zone
6:00pm KC Cuse Line Dancers Pan-African Village
6:00pm Daily Parade Chevy Court
6:00pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
6:00pm Just Joe International Building
6:00pm Equine Colleges and Careers Equine Avenue
6:00pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
6:00pm Fritter Strolling Performer
6:00pm Harvyn Tarkmeel - Theatre Organist Empire Theater
6:30pm Wolves of the World Adventure Zone
6:30pm Edelweiss Schuhplattlers Grange Stage
6:30pm Kevin Barrigar Bosco’s & P-Z-O’s
7:00pm Loren & Mark Dairyland Stage
7:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
7:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
7:30pm Dark Hollow Regional Artist Variety Stage
7:30pm The Billionaires West End Bar & Grille
7:30pm Fiddle De Divas & Dudes Grange Stage
8:00pm EJ and Aaron of Crows Cage 95X Stage
8:00pm Fifth Harmony Chevy Court
8:30pm Dark Hollow Regional Artist Variety Stage
8:30pm Donna Alford JaSSBand Regional Artist Variety Stage
10:00pm Buildings Close Entire Grounds
11:30pm Fiddle De Divas & Dudes Grange Stage
11:59pm Midway Closes Midway

Day 10 - Saturday, September 5, 2015

Back to Top

Time Event Location
8:00am Gates Open Entire Grounds
9:00am Open Guernsey Show Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
9:00am 4-H Horse Show, Mini Equine Division Horse Stable Arena
9:00am Box Office Open Main Gate
9:00am Open Sheep Show Sheep Barn
9:00am Senior Doe Show Dairy Goat Show Tent
9:55am National Anthem Singing Chevy Court
10:00am Open Swine Show (Yorkshire, Supreme Champion Classes) Goat, Llama & Swine Barn
10:00am Flax Spinning - Sue Quick Witter Agricultural Museum
10:00am New York State Fair History Exhibit (Open All Day) Grange Building
10:00am Empire State Potato Growers Club Contest Wegmans Demonstration Kitchen
10:00am Witter Agricultural Museum (Open all day) Witter Agricultural Museum
10:00am Various Horse Shows Toyota Coliseum
10:00am Youth Rabbit & Cavy Show Youth Arena
10:00am NYS Beef Council & Rosina Meatball Contest Wegmans Demonstration Kitchen
10:00am NYS Beef Council - Kids in the Kitchen - Beef it Up! Wegmans Demonstration Kitchen
10:00am American British White Park Open Beef Cattle Barn
10:00am Eudora Farms Petting Zoo (Open All Day) Adventure Zone
10:00am Buildings Open Entire Grounds
10:00am Produced in New York Demonstration Program Contest Youth Building
10:00am Birds of Prey Display Open State Park at the Fair
10:00am Midway Open Midway
10:00am Milking Parlor Observation (Open All Day) Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
10:30am Extreme Log Makeover Youth Activity Center
10:45am Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
11:00am Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
11:00am Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
11:00am The Magic of Chris Wheel Dairy Products Building
11:00am Talent Contest Semi Final 12 & Under Talent Showcase
11:00am The Chefs of Wegmans Food Markets Wegmans Demonstration Kitchen
11:00am NYS Fashion Revue Youth Building
11:00am "Veterinary Technicians - Who Are We??" Hall of Veterinary Health
11:00am Miss New York State Fair Competition Empire Theater
11:00am Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
11:00am Living Wall Strolling Performer
11:30am Upstate Blend Grange Stage
11:30am Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
11:30am Living Floral Trees Strolling Performer
11:30am Dance Theater of Syracuse Pan-African Village
12:00pm Veterinary Acupuncture and Physical Therapy for your Dog Hall of Veterinary Health
12:00pm Ray Rinaldi's NYS State Championship Boxing Tournament Sports Activity Center
12:00pm Walker International Circus Adventure Zone
12:00pm Fritter Strolling Performer
12:00pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
12:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
12:00pm Marshall Manlove - Hypnotist Regional Artist Variety Stage
12:30pm Upstate Blend Grange Stage
12:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
12:30pm Youth Fancy Rabbit Show Youth Arena
12:30pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
12:30pm New York State Grange Wegmans Demonstration Kitchen
12:30pm SCUBA State Police Exhibit
12:45pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
1:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
1:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
1:00pm "Veterinary Technicians - Who Are We??" Hall of Veterinary Health
1:00pm Various Horse Shows Toyota Coliseum
1:00pm C-Jack Run Showcase (9th Annual) Pan-African Village
1:00pm Open Brown Swiss Show Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
1:00pm The Magic of Chris Wheel Dairy Products Building
1:00pm Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
1:00pm Living Wall Strolling Performer
1:00pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
1:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
1:30pm Wolves of the World Adventure Zone
1:30pm The Sent Forth Grange Stage
1:30pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
1:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
1:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
1:45pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
2:00pm Walker International Circus Adventure Zone
2:00pm Rabbit Hopping Event Poultry Building
2:00pm Flax Spinning - Sue Quick Witter Agricultural Museum
2:00pm Hands on Butter Making - Dairy Princesses Witter Agricultural Museum
2:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
2:00pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
2:00pm Susan Sady of Susan's Cooking School Wegmans Demonstration Kitchen
2:00pm Sawyer Fredericks with Josh Batstone & Amanda Lee Peers Chevy Court
2:00pm Dharma Bums String Band Regional Artist Variety Stage
2:00pm Shawn Hallorin The Shamrock
2:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
2:00pm Veterinary Acupuncture and Physical Therapy for your Dog Hall of Veterinary Health
2:00pm Equine Colleges and Careers Equine Avenue
2:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
2:30pm Fritter Strolling Performer
2:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
2:30pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
2:45pm SCUBA State Police Exhibit
2:45pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
3:00pm "Veterinary Technicians - Who Are We??" Hall of Veterinary Health
3:00pm The Magic of Chris Wheel Dairy Products Building
3:00pm Living Wall Strolling Performer
3:00pm Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
3:00pm Veterinary First Aid Demonstration Hall of Veterinary Health
3:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
3:15pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
3:30pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
3:30pm The Sent Forth Grange Stage
3:30pm New York State Maple Association Wegmans Demonstration Kitchen
3:30pm Dharma Bums String Band Regional Artist Variety Stage
3:30pm Fritter Strolling Performer
3:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
3:30pm Upstate Blend Grange Stage
3:45pm Amani Bowale Youth African Dance Pan-African Village
3:45pm Walker International Circus Adventure Zone
4:00pm Youth Breed Show Beef Cattle Barn
4:00pm Bulter-Sheehan Academy of Irish Dance Empire Theater
4:00pm The Brown Brothers Band International Building
4:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
4:00pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
4:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
4:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
4:00pm Veterinary Acupuncture and Physical Therapy for your Dog Hall of Veterinary Health
4:00pm Tim Heron B&B Fairway Inn
4:15pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
4:15pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
4:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
4:30pm Wasa Pan Afrika Dance Ensemble Pan-African Village
4:30pm Tara Caccia "Thermal Imaging" Equine Avenue
4:30pm Birds of Prey State Park at the Fair
4:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
4:30pm Wolves of the World Adventure Zone
4:45pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
5:00pm Red Spider Uncork NY Wine Village
5:00pm Nadine VandeWalker, Pampered Chef Wegmans Demonstration Kitchen
5:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
5:00pm Syracuse Dance Factory Empire Theater
5:00pm The Magic of Chris Wheel Dairy Products Building
5:00pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
5:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
5:00pm Marshall Manlove - Hypnotist Regional Artist Variety Stage
5:00pm SCUBA State Police Exhibit
5:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
5:30pm The Sent Forth Grange Stage
5:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
5:30pm Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
5:45pm Walker International Circus Adventure Zone
6:00pm Various Horse Shows Toyota Coliseum
6:00pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
6:00pm Fritter Strolling Performer
6:00pm Syracuse Dance Factory Empire Theater
6:00pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
6:00pm Daily Parade Chevy Court
6:30pm Wolves of the World Adventure Zone
6:30pm Paul Davie Bosco’s & P-Z-O’s
7:00pm The Magic of Chris Wheel Dairy Products Building
7:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
7:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
7:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
7:30pm The Sent Forth Grange Stage
7:30pm Brownskin Band Regional Artist Variety Stage
7:30pm Custom Taylor Band West End Bar & Grille
8:00pm The Jacksons Chevy Court
8:30pm Trump Tight 315 Pan-African Village
8:30pm Brownskin Band Regional Artist Variety Stage
10:00pm Buildings Close Entire Grounds
11:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
11:59pm Midway Closes Midway

Day 11 - Sunday, September 6, 2015

Back to Top

Time Event Location
8:00am Open Ayrshire Show Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
8:00am Gates Open Entire Grounds
9:00am Box Office Open Main Gate
9:00am Sunday Service Grange Stage
9:00am Various Horse Shows Toyota Coliseum
9:00am Other Breeds Show Beef Cattle Barn
9:00am Open Sheep Show Sheep Barn
9:00am Catholic Mass Empire Theater
9:00am 4-H Horse Show, Gymkhana Division Horse Stable Arena
9:00am Open Class Meat Goat Show Goat, Llama & Swine Barn
9:55am National Anthem Singing Chevy Court
10:00am Spam Kid Chef Contest Wegmans Demonstration Kitchen
10:00am Midway Open Midway
10:00am New York State Fair History Exhibit (Open All Day) Grange Building
10:00am Flax Spinning - Sue Quick Witter Agricultural Museum
10:00am Witter Agricultural Museum (Open all day) Witter Agricultural Museum
10:00am Milking Parlor Observation (Open All Day) Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
10:00am Food Truck Competition (all day) Chevy Court
10:00am Birds of Prey Display Open State Park at the Fair
10:00am NYS Arm Wrestling Tournament Sports Activity Center
10:00am Eudora Farms Petting Zoo (Open All Day) Adventure Zone
10:00am Great American Spam Championship Art & Home Center
10:00am Buildings Open Entire Grounds
10:30am NYS 4-H Robotics Challenge Youth Building
10:30am Rebecca Gottlieb NYFB Equine Avenue
10:30am Extreme Log Makeover Youth Activity Center
10:30am NYS Fashion Revue Youth Building
10:45am Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
11:00am Howie Bartolo Dairyland Stage
11:00am Dairy Goat Costume Contest/Parade Dairy Goat Show Tent
11:00am Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
11:00am Grace Alone Pan-African Village
11:00am 3 Early Girls & Bellydance Students Empire Theater
11:00am The Chefs of Wegmans Food Markets Wegmans Demonstration Kitchen
11:00am Living Wall Strolling Performer
11:00am Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
11:00am Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
11:00am Talent Contest Semi Final 13 & Up Talent Showcase
11:30am Living Floral Trees Strolling Performer
11:30am Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
11:30am Rebecca Gottlieb NYFB Equine Avenue
11:30am Electric Mud Regional Artist Variety Stage
12:00pm "Veterinary Technicians - Who Are We??" Hall of Veterinary Health
12:00pm Open Jersey Show Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
12:00pm Simmental Open Show Beef Cattle Barn
12:00pm Fritter Strolling Performer
12:00pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
12:00pm Fleece to Shawl Contest Wool Center
12:00pm ESTMIM Silent Movie Empire Theater
12:00pm Fleece to Shawl Contest Wool Center
12:00pm Walker International Circus Adventure Zone
12:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
12:00pm Various Horse Shows Toyota Coliseum
12:30pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
12:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
12:30pm New York State Grange Wegmans Demonstration Kitchen
12:30pm SCUBA State Police Exhibit
12:45pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
1:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
1:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
1:00pm Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
1:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
1:00pm CNY Bellydance Empire Theater
1:00pm Electric Mud Regional Artist Variety Stage
1:00pm Living Wall Strolling Performer
1:00pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
1:00pm Howie Bartolo Dairyland Stage
1:00pm Demolition Derby Grandstand
1:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
1:30pm Wolves of the World Adventure Zone
1:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
1:30pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
1:30pm Mojotune Grange Stage
1:45pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
2:00pm Walker International Circus Adventure Zone
2:00pm Tara Caccia "Thermal Imaging" Equine Avenue
2:00pm "Veterinary Technicians - Who Are We??" Hall of Veterinary Health
2:00pm Flax Spinning - Sue Quick Witter Agricultural Museum
2:00pm Hands on Butter Making - Dairy Princesses Witter Agricultural Museum
2:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
2:00pm CNY Line Dancers Empire Theater
2:00pm Rabbit Hopping Event Poultry Building
2:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
2:00pm NYS Arm Wrestling Tournament Sports Activity Center
2:00pm Mike Zmigrodski, Banquet Chef of The Turning Stone Wegmans Demonstration Kitchen
2:00pm Milk A Dairy Goat at the NYS Fair Diary Goat Milking Parlor
2:00pm R5 Chevy Court
2:00pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
2:00pm Monafanyi Percussion Dance Ensemble Pan-African Village
2:30pm Fritter Strolling Performer
2:30pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
2:30pm Easy Ramblers Regional Artist Variety Stage
2:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
2:45pm SCUBA State Police Exhibit
2:45pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
3:00pm Howie Bartolo Dairyland Stage
3:00pm Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
3:00pm Chandini Belly Dance Troupe Empire Theater
3:00pm TJ Sacco Band The Shamrock
3:00pm Veterinary First Aid Demonstration Hall of Veterinary Health
3:00pm Living Wall Strolling Performer
3:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
3:15pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
3:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
3:30pm Chef John D'Amore - York Restaurant Wegmans Demonstration Kitchen
3:30pm Fritter Strolling Performer
3:30pm Mojotune Grange Stage
3:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
3:30pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
3:45pm Walker International Circus Adventure Zone
3:45pm Easy Ramblers Regional Artist Variety Stage
4:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
4:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
4:00pm "Veterinary Technicians - Who Are We??" Hall of Veterinary Health
4:00pm CNY Line Dancers Empire Theater
4:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
4:00pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
4:00pm Just Joe International Building
4:15pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
4:15pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
4:30pm Wolves of the World Adventure Zone
4:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
4:30pm Monafanyi Percussion Dance Ensemble Pan-African Village
4:30pm Birds of Prey State Park at the Fair
4:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
4:45pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
5:00pm SCUBA State Police Exhibit
5:00pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
5:00pm Danza Romani - Gypsy Dancers Empire Theater
5:00pm Red Spider Uncork NY Wine Village
5:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
5:00pm Howie Bartolo Dairyland Stage
5:00pm Marshall Manlove - Hypnotist Regional Artist Variety Stage
5:00pm NYS Fashion Revue Youth Building
5:00pm "Food Enthusiast" Kristine Skinner Wegmans Demonstration Kitchen
5:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
5:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
5:30pm Various Horse Shows Toyota Coliseum
5:30pm Mojotune Grange Stage
5:30pm Hammered Dulcimer - Dan Duggan Witter Agricultural Museum
5:45pm Walker International Circus Adventure Zone
6:00pm Burnell Reid & United Praise Pan-African Village
6:00pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
6:00pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
6:00pm Fritter Strolling Performer
6:00pm Harlem Wizards Horticulture Building
6:00pm Daily Parade Chevy Court
6:30pm Wolves of the World Adventure Zone
6:30pm Johnny Rage Band Bosco’s & P-Z-O’s
7:00pm Supreme Champion Presentation Tractor Supply Company Exhibit Center (Dairy Cattle Building)
7:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
7:00pm Howie Bartolo Dairyland Stage
7:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
7:30pm Letizia & Z Band West End Bar & Grille
7:30pm Mojotune Grange Stage
7:30pm Monster Truck Show Grandstand
7:30pm Bill Schmitt & Bluesmasters Regional Artist Variety Stage
8:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
8:00pm Steve Miller Band Chevy Court
8:30pm Bill Schmitt & Bluesmasters Regional Artist Variety Stage
8:30pm Grupo Pagan Pan-African Village
10:00pm Buildings Close Entire Grounds
11:59pm Midway Closes Midway

Day 12 - Monday, September 7, 2015

Back to Top

Time Event Location
1:00am Living Wall Strolling Performer
8:00am Gates Open Entire Grounds
9:00am Box Office Open Main Gate
9:00am 4-H Horse Show Toyota Coliseum
9:55am National Anthem Singing Chevy Court
10:00am New York State Fair History Exhibit (Open All Day) Grange Building
10:00am Buildings Open Entire Grounds
10:00am Moving Along Flyers Wheelchair Basketball Tournament Sports Activity Center
10:00am Flax Spinning - Sue Quick Witter Agricultural Museum
10:00am Midway Open Midway
10:00am Eudora Farms Petting Zoo (Open All Day) Adventure Zone
10:00am SyracuseJAMS Chevy Court
10:00am Birds of Prey Display Open State Park at the Fair
10:00am Witter Agricultural Museum (Open all day) Witter Agricultural Museum
10:30am Labor Day Rally Chevy Court
10:30am Extreme Log Makeover Youth Activity Center
10:45am Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
11:00am Circus and Carnival History and Model Building Empire Theater
11:00am Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
11:00am Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
11:00am Howie Bartolo Dairyland Stage
11:00am Just Joe International Building
11:00am NYS Fashion Revue Youth Building
11:00am Talent Contest Final 12 & Under Talent Showcase
11:00am Living Wall Strolling Performer
11:00am The Chefs of Wegmans Food Markets Wegmans Demonstration Kitchen
11:00am Dr. Cooley Equine Avenue
11:30am Frank Rhodes Grange Stage
11:30am Toy Box Trophies Regional Artist Variety Stage
11:30am Living Floral Trees Strolling Performer
11:30am Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
12:00pm Walker International Circus Adventure Zone
12:00pm Monafanyi Percussion Dance Ensemble Pan-African Village
12:00pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
12:00pm Fritz Orzelek - "The Roaring Twenties & Beyond" Empire Theater
12:00pm Fritter Strolling Performer
12:00pm Veterinary Toxicology and Animal Poisonings Hall of Veterinary Health
12:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
12:30pm "Food Enthusiast" Tim Benjamin Wegmans Demonstration Kitchen
12:30pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
12:30pm SCUBA State Police Exhibit
12:30pm Frank Rhodes Grange Stage
12:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
12:45pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
1:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
1:00pm Jason Comet - Theatre Organist Empire Theater
1:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
1:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
1:00pm Howie Bartolo Dairyland Stage
1:00pm Dairy Goat Milk Cheese samples handout Goat, Llama & Swine Barn
1:00pm Toy Box Trophies Regional Artist Variety Stage
1:00pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
1:30pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
1:30pm Frank Rhodes Grange Stage
1:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
1:30pm Wolves of the World Adventure Zone
1:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
1:45pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
2:00pm Chef Scott MacMasters of Season's Harvest Buffet Wegmans Demonstration Kitchen
2:00pm Birds of Prey State Park at the Fair
2:00pm Moving Along Flyers Wheelchair Basketball Tournament Sports Activity Center
2:00pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
2:00pm Talent Contest Final 13 & Up Talent Showcase
2:00pm Dr. Cooley Equine Avenue
2:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
2:00pm Walker International Circus Adventure Zone
2:00pm Grand Champion & Reserve Grand Champion Market Hog Goat, Llama & Swine Barn
2:00pm Veterinary Toxicology and Animal Poisonings Hall of Veterinary Health
2:00pm Hands on Butter Making - Dairy Princesses Witter Agricultural Museum
2:00pm Harvyn Tarkmeel - Theatre Organist Empire Theater
2:00pm Fritz Orzelek - "The Roaring Twenties & Beyond" Empire Theater
2:00pm Love Jones Productions Pan-African Village
2:00pm Flax Spinning - Sue Quick Witter Agricultural Museum
2:30pm Fritter Strolling Performer
2:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
2:30pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
2:30pm MoChester Regional Artist Variety Stage
2:45pm SCUBA State Police Exhibit
2:45pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
3:00pm Living Wall Strolling Performer
3:00pm Veterinary First Aid Demonstration Hall of Veterinary Health
3:00pm Equine Colleges and Careers Equine Avenue
3:00pm Jason Comet - Old Time Movie Empire Theater
3:00pm Howie Bartolo Dairyland Stage
3:15pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
3:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
3:30pm Chef Kris Angle of Upstate Tavern Wegmans Demonstration Kitchen
3:30pm Erie Canal Cloggers Grange Stage
3:30pm Living Floral Trees Strolling Performer
3:30pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
3:30pm Fritter Strolling Performer
3:45pm MoChester Regional Artist Variety Stage
4:00pm Remotely Operated Vehicle Demonstrations Lakes of New York Exhibit
4:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
4:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
4:00pm Chief Bigway International Building
4:00pm Veterinary Toxicology and Animal Poisonings Hall of Veterinary Health
4:00pm The Brown Brothers Band International Building
4:00pm Soapmaking Demonstration - Lorraine Jackson Witter Agricultural Museum
4:00pm Monafanyi Percussion Dance Ensemble Pan-African Village
4:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
4:15pm Eudora Farms Petting Zoo Educational Shows Adventure Zone
4:15pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
4:30pm Rexie The T-Rex Strolling Performer
4:30pm Moving Along Flyers Wheelchair Basketball Tournament Sports Activity Center
4:30pm Birds of Prey State Park at the Fair
4:30pm Bandaloni the One Man Band Strolling Performer
4:30pm Wolves of the World Adventure Zone
4:45pm Roll Over Demonstration State Police Exhibit
5:00pm Swifty Swine Racing Pigs Sports Activity Center
5:00pm Marshall Manlove - Hypnotist Regional Artist Variety Stage
5:00pm Howie Bartolo Dairyland Stage
5:00pm Harvyn Tarkmeel - Theatre Organist Empire Theater
5:00pm SCUBA State Police Exhibit
5:00pm Extreme Log Makeover Youth Activity Center
5:15pm Canine/Bomb Disposal Unit and McGruff State Police Exhibit
5:30pm Erie Canal Cloggers Grange Stage
5:30pm Marsha Hagan & Fluid Drive Pan-African Village
5:30pm Taste NY Wine & Cheese Seminars Horticulture Building
5:45pm Walker International Circus Adventure Zone
6:00pm Nick Jonas Chevy Court
6:00pm Sea Lion Splash Youth Activity Center
6:00pm Fritter Strolling Performer
6:00pm Special Operations Response Team Demonstration State Police Exhibit
6:30pm Wolves of the World Adventure Zone
7:00pm Hilby the German Juggler Strolling Performer
7:00pm Iroquois Traditional Dances Iroquois Village
7:00pm Harlem Wizards Sports Activity Center
7:00pm Michael and Anjela Lynn with The Talented Ones Pan-African Village
7:30pm Sam Haiman Band Regional Artist Variety Stage
8:30pm Fireworks Sponsored by National Grid Chevy Court
9:00pm Midway Closes Midway
9:00pm Buildings Close Entire Grounds

Share the Fair


Email this page »

Tickets On Sale Now

Now open

Be the First to Know